Danas s vama imam potrebu podijeliti informacije o jednom niskobudžetnom i nezavisno snimanom dokumentarcu o čijem sam postojanju slučajno načuo na Facebooku. Radi se o posebnom projektu jer ovo je jedan od rijetkih filmova koji se bavi stanjem u bibliotekarstvu i u kulturnom sektoru na Balkanu.
Tome treba pridodati i da je ovaj dokumentarac sniman tako da bude pristupačan, razumljiv i zanimljiv velikom krugu gledatelja, a pošto se radi o uratku koji svatko može slobodno i besplatno koristiti, dijeliti i prikazivati, on kao takav predstavlja i idealan materijal za filmsku projekciju u školama i drugim edukativno-informativnim institucijama.
Svima dostupan, razumljiv i zanimljiv dokumentarac o bibliotekarstvu na Balkanu
Ime ovog dokumentarca jest Vitez bibliotekar – kroz Vrleti i bespuća. Uradak je nastao na inicijativu takozvanog Pokreta za narodnooslobodilačko bibliotekarstvo iz Bosne i Hercegovine, a snimljen je s budžetom od nula maraka.
Usprkos svojoj “uradi sam” estetici, radi se o zapravo vrlo zanimljivom i dobro izvedenom uratku koji konstruktivno načinje mnoge teme i pitanja iz oblasti kulture i bibliotekarstva. Iako je film sniman u BiH, teme i problemi koji su u njemu prezentirani su, moglo bi se reći, univerzalni na području svih država Balkana.
Film je sniman u razdoblju od 2016. do 2018. godine, a ovih je dana krajnji proizvod postao svima dostupan i na YouTubeu. Radi se o uratku koji je zamišljen kao “javno dobro”, te ga je stoga dopušteno neograničeno dijeliti i prikazivati, a do sad je, navode pokretači projekta, prikazivan u raznim “bibliotekama, školama, kulturnim centrima, pubovima… na stručnim i manje stručnim skupovima” diljem Bosne i Hercegovine.
Ovo je dokumentarac koji bi se trebao početi prikazivati i u raznim školama, kulturnim centrima i na javnim tribinama u Hrvatskoj, jer govornici u dokumentarcu, razglabajući o stanju bibliotekarstva u BiH, kao da govore i o stanju u našoj zemlji.
Tematiziranje uloge i važnosti biblioteka u modernom svijetu
Ovaj je filmski uradak zamišljen kao informativni materijal za sve uzraste, a da su tvorci na pameti imali i mlađe uzraste te posebice prikazivanje u školama, očito je i zbog prisustva glavne maskote koja se pojavljuje u filmu – simpatičnog viteza bibliotekara, funkcija čijeg je pojavljivanja na ekranu razbijanje intervjua na više kraćih i lako probavljivih dijelova.
Glavna poruka koju ovaj dokumentarac nastoji prenijeti gledateljima jest ta ona o važnoj društvenoj ulozi biblioteka kroz ljudsku povijest, ali i u najmodernija vremena. Tako su knjižnice u filmu predstavljene kao:
- depozitoriji ljudskog iskustva,
- prostori za obrazovanje budućih naraštaja,
- prostori demonopoliziranja informacija
- prostori gdje se beskrajne informacije usustavljuju,
- prostori za bijeg od vulgarizirane stvarnosti,
- rasadnici alternativnog znanja i alternativnih pogleda na svijet.
Film za sve slojeve publike koji otvara mnoga važna kulturnjačka pitanja
U samom filmu pojavljuju se i govore doista raznoliki govornici, što je još jedna dobra konceptualna zamisao Viteza bibliotekara. Tako u njemu o važnosti pisane riječi i biblioteka kao institucija govore bosanskohercegovački književnici, profesori i bibliotekari, ali i obični ljudi poput poljoprivrednika, penzionera, i prodavača knjiga na buvljaku. Time ovaj film postiže vrlo dobar balans između akademske ozbiljnosti i opuštene pristupačnosti, čime postaje atraktivan za širu gledalačku publiku.
Uradak otvara mnoga važna pitanja kada je u pitanju bibliotekarstvo i kultura u BiH i na Balkanu. Tako je u njemu, primjerice, dosta govori o problemu nedovoljnog ulaganja u razvoj i osuvremenjivanje biblioteka i kulturnih institucija, te o samim načinima reaktualiziranja i osuvremenjivanja knjižnica. Pritom se ističe i kako biblioteke, osim što su u njima dostupne konkretne informacije, služe i za razvijanje kritičkog mišljenja te za poticanje samoobrazovanja i samousavršavanja. A kao takve, ove su institucije itekako važne i relevantne i u digitalnom dobu.
Zaključak i sugestija
Za kraj mi ne preostaje ništa drugo nego s vama podijeliti link na sami film i pozvati vas da ga pogledate i uputite se u problematiku bibliotekarskog poziva na Balkanu. Pritom, ako ste slučajno profesor, knjižničar, radnik u kulturnom centru ili nešto slično – također vam predlažem da uprizorite javno prikazivanje Viteza bibliotekara, kako bi za ovaj vrijedan uradak i relevantne poruke koje su u njemu sadržane čuo što širi krug građana.
Film je dostupan na OVOM LINKU.
***
Preporučeni tekst: Turneja po knjižnicama: nova postaja – Knjižnica Staglišće