Umjetnici vide svijet drugačijim očima nego li obični ljudi. U njihovim mislima i vizijama, zakoni logike podređeni su zakonima estetike, uzbuđenja, mašte i inovacije. Tako svaki kreativac zapravo u vlastitoj glavi vrši vrstu aktivnosti usporedivu s aktivnošću omanjega boga koji samim svojim mislima formira nove svjetove.
No, što se dogodi kada demijurg (tj. kreativac) otpusti kočnice svoje unutarnje estetike i logike? U djelima takvih ljudi ogleda se bizaran svijet kakav bi moglo stvoriti neko “ludo božanstvo”.
Stvaralaštvo Brune Pontirolija
Ovim uvodom zapravo sam vam iznio svoje viđenje djela mladog nadrealističkog slikara Bruna Pontirolija na čije sam radove nabasao putem društvenih mreža.
Pontiroli svojim djelima definitivno iskazuje svijest o “božanskom” (tj. stvarateljskom) aspektu umjetnosti, pritom se igrajući božanstva koje je palo na glavu.
Tako estetski dosljednom svijetu s njegovih slika promatrač istražuje bizarne i izobličene prizore i likove čija je glavna karakteristika da, usprkos svojoj izvitoperenosti, nikad ne bježe u apstrakciju. Pontirolijevi prizori i likovi uvijek su nam lako prepoznatljivi, ali su predstavljeni na nekonvencionalan način, obično u nemogućim, izvrnutim pozama koje deformiraju likove i teksture.
Ovom unikatnom estetikom slikar u nama stvara osjećaj suprotstavljenih osjećaja prema promatranome prizoru, izvrćući ono obično i dobro poznato u nemoguće kreacije koje se opiru svakoj logici.
Deformiranje poznatog
Prepoznatljivi motiv Pontirolijevih slika najviše su razne domaće i egzotične životinje u nemogućim “gimnastičkim” pozama koje deformiraju njihovo tijelo. Stoga se njegovi radovi nekome istovremeno mogu učiniti i komičnima, ali i suptilno uznemirujućima.
Bruno Pontiroli sam kaže da je glavna poanta njegovih djela gledatelju predstaviti viziju izokrenutoga svijeta, svijeta punog apsurda i paradoksa. Na taj način umjetnik i publika mogu u svojoj mašti zajedno preispitati identitet i definiciju postojećeg i poznatog univerzuma i njegovih sadržaja.
Usput Pontirolijeve slike, dodao bih, na jedan vrlo začudan način propituju i međuodnos čovjeka i prirode, jer likovi njegovih izobličenih životinja često se isprepleću s također groteskno izvinutim ljudskim tijelima. Tako na nekim njegovim slikama ova međusobna “isprepletenost” čovječanstva i faune ponekad kao da ima konotacije nerazdvojnog prožimanja i obožavanja, a drugdje pak tiranije i podčinjavanja.
Da biste vidjeli više djela ovog zanimljivog mladog slikara, preporučujem posjet njegovoj Facebook-stranici (LINK).
***
Preporučeni tekst: Ove mračne verzije poznatih Disneyevih crtića bacit će vas u bedaru