U jučerašnjem tekstu nakratko smo se osvrnuli na povijest i simboličko značenje labirinata, a danas nastavljamo s ovim “razgranatom” temom tako što prelazimo u moderno doba. U nastavku sam za vas, prema osobnom ukusu, sastavio popis od 8 inozemnih i 2 domaća zanimljiva labirinta koje je moguće turistički posjetiti.
Najzanimljiviji današnji labirinti otvoreni za turiste
Sad kad smo dali neki osnovni sažetak u svezi s fenomenom labirinata u prošlosti, vrijeme je da vam iznesem i mali popis najzanimljivijih današnjih labirinata koje mogu posjetiti svi koji vole putovati svijetom i osjećaju se avanturistički nastrojenima.
Zakopane u Poljskoj
Započnimo jednim svježe izgrađenim a spektakularnim snježnim labirintom. On se nalazi u zimovalištu Zakopane u Poljskoj, a na glasu je kao možda i najveći snježni labirint na svijetu jer pokriva područje od čak 2500 kvadratnih metara (!), a labirint se diči i snježnim zidovima visokom dva metra.
Talijanska Parma
Jedan od većih svjetskih labirinata nalazi se u talijanskom gradu Parmi. Zidine labirinta sastoje se od bambusa, a ovaj zvjezdoliki labirint je nastao kao rezultat oklade između talijanskog pisca J. L. Borgesa, koji je smatrao da ga je nemoguće izgraditi, i izdavača Franca Marie Riccija, koji je tvrdio suprotno.
Stra u Italiji
Još jedan talijanski labirint, ovog puta u gradiću Stra, na glasu je kao jedan od zahtjevnijih labirinata otvorenih za turiste. Izgrađen je 1720. godine, a priča se da se svojedobno u ovom labirintu izgubio i čuveni Napoleon. U centru labirinta nalazi se cilj – preko dva stoljeća star vidikovac na koji se posjetitelji mogu popeti i pogledati labirint iz zraka.
Labirint-ananas na Havajima
Egzotično otočje Havaji uz mnoge se svoje prirodne ljepote također diči jednim od najvećih trajnih labirinata na svijetu. Ovaj labirint na plantaži Dole poznat je i kao Labirint Ananas zbog toga što mu je središte uređeno u obliku velikoga ananasa. Proteže se na preko 2 i pol milje, a u sebi sadrži oko 14.000 različitih vrsta havajske flore.
Ashcombe u Australiji
Valja spomenuti i dvodijelni labirint Ashcombe u australskoj Victoriji, izrađen od oko tisuću pažljivo održavanih i šišanih grmova. U blizini Ashcombea je i drugi labirint izrađen od preko četiri tisuće grmova lavande.
Spring Grove u Illinoisu
Tu je i kukuruzni Labirint Richardson u Spring Groveu u američkoj državi Illinois, koji je, osim po svojoj impresivnoj veličini, poseban i po tome što se preuređuje svake godine, i to tako da njegov tlocrt iz zraka odaje počast nekoj ikoni pop kulture ili američkoga života.
Ovo su samo neki od prijedloga za turističko putovanje s temom labirinata. Dakako da labirinti najrazličitijih dimenzija i koncepata danas niču diljem globusa poput gljiva nakon kiše.
Domaći labirinti
U Hrvatskoj također ima labirinata, od kojih možemo izdvojiti primjerice kameni labirint na otočiću Baljenac u blizini Šibenika. Labirint zauzima površinu cijelog otočića (1,5 kilometara kvadratnih, s čak 23 kilometra labirintskih zidina) koji zbog toga, sniman iz zraka, podsjeća na jagodicu kakvog divovskog prsta.
Još jedna zanimljiva domaća destinacija povezana s labirintima jest šuma pokraj međimurskog sela Badličan koja je dom tzv. “Grada labirinata”. Grad labirinata sastoji se od devet zasebnih niskih labirinata koji nisu osmišljeni s namjerom da se u njima izgubite, već su im pridana različita ezoterična značenja.
Sretno lutanje!
***
Preporučeni tekst (LINK): Uvod u labirinte 1: O simbolici i povijesti labirinata