Svatko tko često boravi na YouTubeu zna da je ova internetska platforma za nezavisne kreatore video sadržaja posljednjih godina upravo zatrpana pritužbama (od javnosti i samih kreatora) zbog svog nepravednog poslovanja. YouTuberi su do sad, usprkos težini optužbi, bili prepušteni na milost i nemilost YouTubea koji je pokazao potpuno odsustvo interesa za rješavanje ovih pitanja. No, ovakvo bi se stanje uskoro moglo promijeniti iz temelja, jer novoosnovani Sindikat YouTubera ovih je dana udružio snage s jednim od najvećih nezavisnih sindikata radnika na cijelom svijetu, njemačkim IG Metallom.
Zajedničkim snagama, ovi sindikati su vodstvu YouTubea dali četiri tjedna za početak pregovora o pravima YouTube kreatora, nakon čega pravni tim IG Metalla obećava pokretanje neviđenog pravnog pakla ukoliko se YouTube ogluši na njihove zahtjeve.
Brutalno kršenje prava nezavisnih kreatora
YouTube je posljednjih godina konstantno i sa svih strana pod optužbama za promicanje cenzure, ograničavanje nezavisnih YouTubera u korist korporativnih kanala, netransparentno donošenje odluka te za nezakonito prikupljanje privatnih podataka korisnika.
Prosječan posjetitelj interneta pri tom bi trebao imati na umu da YouTube kreatori, kao “samozaposleni” pojedinci, ulažu upravo nevjerojatne količine vremena i truda u kreiranje svojih videa. Cijeli ovaj proces uključuje osmišljavanje ideje za video, snimanje, uređivanje snimaka u programu za obradu videa, kreiranje titlova, dizajniranje thumbnailova, renderiranje videa, uploadanje video sadržaja na YouTube, te završnu obradu videa opcijama dostupnim na samom YouTubeu.
Uza sve to, mnogi kreatori radne na svojim videima i mnogo duže od 8 sati dnevno, kolika je prosječna satnica nekog radnika. Međutim, nitko i ništa ne pruža YouTuberima garanciju da će im se sav taj trud i isplatiti, jer njihov video može biti skinut s neta, demonetiziran ili ograničen u dosegu prikazivanja potencijalnoj publici. Pri tom YouTuberi najčešće mogu samo nagađati o razlogu za takvu odluku, jer YouTube posluje prema potpuno proizvoljnim i netransparentnim pravilima koja se NE primjenjuju jednako na sve, pri tom čak i na nelegalan način prikupljajući podatke o korisničkim kanalima, i to u svrhu ograničavanja dosega njihovih videa!
Realnost nadzora globalnih medija
No, sami posjetitelji YouTubea trebali bi shvatiti i da se u ovoj priči radi o nečem daleko važnijem čak i od pravednog tretmana desetaka tisuća nezavisnih kreatora videosadržaja na YouTubeu. Jer, kad bi u nekoj državi neki javni medij bio korumpiran, pristran, netransparentan i cenzuriran u onoj mjeri u kojoj je to YouTube, tada bi se s punim pravom moglo govoriti o brutalnoj državnoj ili korporativnoj kontroli navodno nezavisnih medija u toj teorijskoj državi. Međutim, YouTube nije državni već globalni medij, što predstavlja još veći razlog za zabrinutost jer si netko putem njega može priskrbiti kontrolu javnog mišljenja i stavova na globalnoj razini, u maniri Orwellove 1984.!
Iz tog je razloga za svakog slobodnog građanina svijeta podjednako važno pitanje – na koji način i u čiju korist YouTube zapravo posluje? Akteri naše današnje priče, udruženi Sindikat YouTubera i sindikat IG Metall, odlučili su ovo pitanje istjerati na čistac, a imaju i odlučnost i moć da to doista učine.
Što je Sindikat YouTubera?
Sindikat YouTubera (eng. YouTubers Union) osnovao je Nijemac Jörg Sprave. Ovaj sindikat postoji od 2018. godine, no do sad je već prikupio oko 15 000 članova diljem svijeta.
Sindikat ističe kako YouTuberi, koji kao nezavisni kreatori žive od YouTubea, bivaju sistematski cenzurirani, a njihovi kanali se putem netransparentnih odluka i standarda brišu ili ih računalni algoritam čini nevidljivima velikom broju potencijalne publike. Na ovaj način provodi se sustavno uništavanje nezavisnih kreatora video sadržaja koji više ne mogu živjeti od onog čime se bave jer za to ne bivaju plaćeni. YouTuberi u globalu više nemaju nikakvu garanciju za sigurnost prihoda od objavljenih videa, i to bez obzira na veličinu, posjećenost i gledanost svojih kanala.
Svrha ovakvog postupanja vodstva YouTubea je, prema sindikatu, postepena eliminacija nezavisnih kreatora s platforme, i to u korist korporacijskih video kanala, što podriva cijeli koncept i samu svrhu YouTubea koji je ispočetka bio zamišljen upravo kao nezavisna opozicija masovnim medijima!
Sve ovo događa se jer korporativni oglašivači s kojima YouTube posluje preferiraju da se njihovi oglasi pojavljuju na kanalima neke TV postaje ili javne ličnosti umjesto na kanalima nezavisnih kreatora. Korporativni kanali mnogo su predvidljiviji u iznošenju vlastitih stavova pa se oglašivači tako manje potencijalno kompromitiraju reklamirajući se na njihovim videima.
Sindikat YouTubera započeo potencijalno povijesnu borbu protiv nepravde
I sad, što protiv giganta kao što je YouTube može jedna mala šačica sindikalista? Sindikat YouTubera broji petnaestak tisuća članova, a Jörg Sprave ima oko 2 milijuna pretplatnika na svom kanalu, što do sad, dakako, nije predstavljalo nikakvu opasnost za sami YouTube. No, ovih se dana dogodilo nešto zbog čega je Sindikat YouTubera postao nemjerljivo utjecajniji.
YouTubers Union se tako udružio s njemačkim sindikatom metalurga IG Metall, a ovaj sindikat slovi kao najveći radnički sindikat u Njemačkoj, najveći sindikat industrijskih radnika u Europi, i jedan od utjecajnijih radničkih sindikata na globalnoj skali! Ovakav razvoj događaja itekako mijenja odnos snaga, jer IG Metall u borbi protiv YouTubeove samovolje na stol donosi iskustvo borbe za prava radnika od 125 godina, 2,5 milijuna vlastitih članova, te raspolaganje najboljim i najiskusnijim odvjetničkim timom.
Tijekom svojeg postojanja, IG Metall se uspio izboriti za neke nevjerojatne pomake po pitanju tretmana radnika. Godine 1959. izborili su se za peterodnevni radni tjedan njemačkih radnika, godine 1962. za plaćene godišnje odmore, 1967. za četrdeseterosatni radni tjedan, 1965. za plaćeno bolovanje, i 1995. za 35-satni radni tjedan u metalurškoj industriji. Tome treba pridodati i da IG Metall već godinama radi na sličnim slučajevima kršenja prava ljudi koji se financiraju putem internetskih crowd funding kampanja.
Više o suradnji ova dva sindikata moguće je doznati na stranicama The YouTubers Union i www.fairtube.info.
Zahtjevi YouTubers Uniona i IG Metalla
Nakon što su YouTubers Union i IG Metall ovih dana udružili snage, već su započeli s konkretnim koracima u smjeru promjene YouTubeove poslovne politike koja šteti nezavisnim kreatorima. Dana 26. 7. 2019. objavili su zajednički video u kojem svekoliku javnost obavještavaju kako su upravi YouTubea dali točno četiri tjedna da odgovore na njihove pozive za stupanje u pregovore oko prava YouTube kreatora. Ako se YouTube ogluši na ovaj zahtjev, IG Metall obećava angažirati svoj pravni tim u pokretanju sudskih postupaka koji bi potencijalno mogli trajno financijski oštetiti YouTube kao platformu, ili ga u potpunosti bankrotirati. Odbrojavanje do isteka roka ovog ultimatuma možete pratiti na stranici www.fairtube.info.
U objavljenom videu, YouTubers Union i IG Metall također su izložili konkretne zahtjeve koje su uputili YouTubeu, kao i pravne posljedice koje će kompanijino oglušivanje na zahtjev za pregovorima povući za sobom.
Njihovi se zahtjevi svode na sljedeće:
- zahtjev za transparentnim donošenjem odluka o cenzuriranju, brisanju ili ograničavanju svakog pojedinog kanala: javno objavljivanje principa i pravila prema kojima YouTubeovi botovi i cenzori postupaju, javno obrazlaganje svih parametara i uvjeta koji utječu na doseg videa;
- u raspravi o svakoj od ovih odluka i pitanja, YouTuberi (kojima o dosegu i dostupnosti publici ovisi prihod i karijera), moraju na raspolaganju uvijek imati žive predstavnike YouTubea za raspravu o ovoj problematici, a ne automatizirane mailove i botove;
- potrebna je neutralna 3. strana pri rješavanju sporova između YouTubea i nezavisnih kreatora
- YouTuberi kao svojevrsni poslovni suradnici moraju biti uključeni u donošenje odluka koje utječu na budućnost platforme
Udarni plan odvjetničkog tima moćnog IG Metalla
Ako YouTube ne pokrene pregovore sa Sindikatom YouTubera i IG Metallom, tada će ovi sindikati, obećavaju, podnijeti sljedeće pravne korake:
- Pokrenut će pravno pitanje radnog statusa svih YouTubera, koji su, prema mišljenju IG Metallovih odvjetnika, potencijalno lažno samozaposleni, dok njihov status u stvarnosti više odgovara statusu regularnih zaposlenika koji onda moraju dobivati i sve zaposleničke beneficije od YouTubea, ali ih ne dobivaju. Primjerice, status i daljnja zarada kreatora ovise najviše o stalnom nadzoru i ocjenjivanju iz YouTubeovog stožera, što je uobičajeno u regularnom radnom odnosu, ali ne i ako je netko samozaposlen. Da bi se izbjeglo potezanje ovog pitanja, YouTube bi morao, nakon pregovora, ući u neku vrstu partnerskog odnosa s nezavisnim kreatorima videa, u kojem će stavovi i mišljenja kreatora i doslovce utjecati na budućnost platforme. U suprotnom, ako se na sudu dokaže da kretori nisu samozaposleni nego da im je YouTube u nekom smislu poslodavac, to bi rezultiralo ogromnim financijskim izdavanjima, jer bi YouTube svakom kreatoru zakonski bio dužan osigurati sve beneficije kao u regularnom radnom odnosu.
- Također, moguće je pokrenuti i sudsku raspravu o tome kako YouTube krši zakon o privatnosti prikupljanjem podataka o kreatorima, videima i profilima raznih kanala, a pri tom ne ustupa te iste podatke drugoj strani na uvid, iako je to dužan učiniti prema zakonu. Kazna za takvo postupanje je odšteta u visini do 4% ukupnog prihoda koji je prekršitelj ostvario u protekloj godini. Ako ova teza prođe na sudu, tada bi svaki pojedini oštećenik u načelu mogao od YouTubea zahtijevati odštetu za kršenje pravila o privatnosti.
Zaključak
Iako vam se “na prvu loptu” može učiniti potpuno realnim na ovaj način prijetiti naoko nedodirljivom internetskom divu poput YouTubea, ne smije se zaboraviti na moć, iskustvo i utjecaj samog IG Metalla. Ovaj je sindikat tijekom svojeg postojanja vodio mnogo težih pravnih postupaka, uspješno u njima pobijedio te time utjecao na položaj radnika diljem svijeta. Zato, kad se IG Metall nekome prijeti pravnim posljedicama, uputno je shvatiti ih vrlo ozbiljno te prihvatiti da njihov tim itekako dobro zna o čemu govori.
IG Metall i Sindikat YouTubera pritom se spremaju stupiti u borbu za prava svakog YouTubera na svijetu, a za ovu inicijativu trebao bi barem u načelu biti zainteresiran svaki nezavisni content creator, kao i svaki slobodan građanin koji ne želi da YouTube postane samo još jedan outlet raznih korporacija i drugih moćnih interesnih strana, pri tom ponovno oduzimajući glas običnim građanima.
U svakom slučaju, bit će vrlo zanimljivo vidjeti što će se za 17 dana dogoditi pri isteku roka za otvaranje pregovora koji je postavljen YouTubeu. Zato predlažem da zajedno sa mnom pratite daljnji razvoj događaja na: The YouTubers Union, JoergSprave i www.fairtube.info. U ovoj borbi, sindikatima će od presudne pomoći biti i podrška svekolike zainteresirane javnosti, stoga je uputno da se i osobno angažirate u širenju vijesti o ovim događanjima.
***
Preporučeni tekst: Bacimo pogled na listu “najdislajkanijih” videa na YouTubeu, jer uskoro ćemo dobiti novog rekordera!